Historie

Založení klubu proběhlo v roce 2006, zpočátku se klub věnoval vedení pouze příměstských sportovních táborů, které pokračují dodnes a těší se velké oblibě. Klub zajistí sportovní vyžití pro cca 200 dětí během letních prázdnin. Dále byl zahájen kroužek všestranné sportovní přípravy dětí.

V roce 2007 byla otevřena kategorie florbalové přípravky, která byla několik let nesoutěžní, děti hrály pouze neligová utkání. Klub se nabídl ke spolupráci s FBC UNITED ČB, který halu Meťák využíval pro své dospělé florbalové kategorie. Tato spolupráce byla vždy bezplatná, SK Meťák každoročně předával 10-20 dětí věku do 11 let připravených hrát ligové turnaje. Zároveň p. I. Janoušek dovedl ženy FBC United až do extraligy – sezóna 2012-2013. Po rozhodnutí vedení klubu FBC UNITED po jedné sezóně o dalším nepokračování v extralize, přestože ČFbU několikrát urgovala, aby extraliga na jihu Čech zůstala. V tuto chvíli členové klubu SK Meťák Ivan Janoušek, Jana Pírková a Zdeňka Stančíková ukončují své působení v FBC UNITED, které je na pokyn svého vedení sloučeno s FBC Štíři a zaniká.

Tím pádem přichází rozhodnutí vedení SK Meťák, které až v roce 2013 se stává registrovaným členem České florbalové unie (nyní ČF).

Do ČFbU byly nejdříve přihlášeny kategorie přípravek, elévů a od té doby každoročně přibývá počet kategorií. V současné době má klub v soutěžích přihlášeno 16 družstev v obou složkách, jak v mužské, tak i v ženské.

Z úspěchů našich mládežnických musíme pochválit starší žáky v 2015-2016 a 2018-2019 za postup do Play Off, kde skončili na 3. a 4.nepostupovém místě do bojů o Mistra ČR. Totéž se podařilo i v sezóně 2017-2018 týmu dorostenek.

V roce 2018 byla navázána spolupráce s klubem SK Mladých Nadějí Týn nad Vltavou, jehož hráčky postoupily do 1.ligy žen, abychom oba kluby posílili a rozšířili jsme hráčskou základnu. Tým žen vede p. Ivan Janoušek - bývalý extraligový trenér dnes již zaniklého FBC United Č.B. a spoluzakladel florbalu ve Vítkovicích p. Marcel Pudich. Naše odchovankyně se postupně začleňují mezi kmenové hráčky Dračic a tím se tvoří silný ambiciózní a mladý tým, který hraje o přední příčky 1. ligy žen.

V sezóně 2019-2020 hrají ligu kategorie přípravek, 3 družstva elévů, z nichž jeden tým je čistě dívčí, ale hraje soutěž chlapců, 2 týmy mladších žáků, tým starších žáků, dorostenců, juniorů, mužů. Dívčí soutěže hrají naše starší žákyně a dorostenky.

Sezóna 2019-2020 byla předčasně ukončena kvůli pandemické situaci, nicméně tým starších žáků se probojoval opět do Play - Off, stejná nadstavba čekala také dorostence v 1.lize. Muži po své historicky první sezóně nakonec získali 3.místo, junioři se ztrátou jednoho bodu na vítěze nakonec také smolně 3.místo! Dorostenky se umístily na 6. příčce, starší žákyně ve velmi vyrovnané špičce tabulky nakonec 4. se ztrátou 6 bodů na vítěze.

Od sezóny 2020-21 klub přihlašuje poprvé do ligových soutěží také B tým mužů a juniorek.

V sezóně 2021-22 bojovalo v soutěžích ČF celkem 13 kategorií, starší žáci se opět dostali až do Play Off mezi nejlepších 6 regionálních týmů. Dorostenci skončili ve 2.lize na 2.místě. A týmu mužů se nepodařilo vyhrát svoji soutěž a tím pádem se nemohli pokusit postoupit do vyšší soutěže - Divize. Týmu přípravky se podařilo trenérům připravit opravdu skvěle, měli problém pouze se soupeři z Písku a Milevska, jinak hledali přemožitele těžko. Nutno podotknout, že tým byl vyvážený - na úspěchu se podíleli jak chlapci, tak i dívky!

A od sezóny 2022-23 má poprvé v historii naplněnou strukturu jak v mužské, tak i v ženské složce. Navíc juniorky hrají celostátní 1.ligu juniorek, dále junioři CE ligu a také tým dorostu bude brázdit vody 1.ligy.

V sezóně 2023 - 2024 máme 16 družstev v ligových soutěžích, plnou ženskou i mužskou strukturu a 3 celostátní soutěže:

  • 1.ligu žen, které se probojovaly do osmifinále Poháru Českého florbalu
  • Divizi v kategorii mužů
  • 1.ligu dorostenců - ti zaznamenali 13 výher v sezóně

V této sezóně jsme byli pověřeni pořadatelstvím největší sportovní akce v Jižních Čechách - OLYMPIÁDY DĚTÍ A MLÁDEŽE, konkrétně pořadatelstvím v obou halách BudvarAreny, kde se odehraje celá dívčí část dívčího olympijského turnaje.

Klub stále hledá schopné lidí, kteří jsou ochotni dát tomuto sportu a dětem maximum a kteří mají bohaté florbalové zkušenosti ze svých předchozích působišť (včetně zkušeností ze ženské florbalové extraligy). Klub má svou strategii rozvoje klubu jasnou – vychovávat si své aktivní sportovce (florbalisty) a umožnit jim co nejlepší podmínky pro rozvoj svých sportovních dovedností. Zároveň si klub klade za cíl naučit děti fair play jednání a respektu k soupeři. Celý sportovní kodex klubu naleznete zde: www.metak.cz/florbal

Hráči tak budou moci reprezentovat českobudějovický klub nejen v rámci České republiky, ale i v zahraničí. V současné době se vedení klubu snaží navázat užší spolupráci s okolními středoevropskými florbalovými kluby a umožnit svým svěřencům pravidelná sportovní setkání - Rakousko, Německo